Китайската компания Meizu продължава настъплението си на българския пазар и след приетия много добре модел MX4, който вече е почти изчерпан, в търговската ни мрежа дебютира друго интересно устройство. Това е фаблета m1 note, който осигурява впечатляващо съотношение цена-качество и очакваме това да му спечели много български фенове. Продажбите на устройството вече започнаха в различни онлайн и традиционни магазини на цена около 440 лв., но освен това се предлага и от VIVACOM, подобно на флагмана MX4. Както вече писахме, компанията има дълга история в производството на потребителска електроника и изгражда реномето си със своите музикални плеъри. В родината си се опитва да се наложи като производител на премиум продукти и предлагането на смартфони и определено беше интересно да разберем как се справя с моделите от по-нисък клас.
Дизайн
Както подсказва името му става дума за голям телефон. С диагонал на екрана 5,5” m1 note е с ширина на корпуса 75,2 мм, което изненадващо е точно колкото и на MX4, който е с 5,36" дисплей, но има нетрадиционно съотношение на страните на екрана. Това прави MX4 по-къс и по-широк, което ни допадна, когато го тествахме. m1 note има същата дебелина от 8,9 мм, но е с почти 7 мм по-висок. Теглото му от 145 грама също е почти идентично с това на по-скъпия му събрат, но използваните в конструкцията материали издават бюджетния му характер. Устройството е с корпус, който е изработен изцяло от пластмаса – т.е. липсва познатата метална рамка, която придава на MX4 премиум усещане. Покритието е гланцово вместо матово, което означава, че задържа повече отпечатъци, но за щастие при варианта в бяло те не се забелязват.
Формата на задния панел също е като на MX4, така че приляга добре в ръката, но с малката разлика, че не се сваля. На практика потребителите нямат достъп до батерията, а двете SIM карти, с които може да работи устройството, се поставят в един държач. Първата поддържа FDD-LTE, WCDMA и GSM мрежи, а втората е съвместима само с GSM мрежи. Тествахме телефона с карти на Telenor и Макс и не установихме никакви проблеми със съвместната работа, като можахме да се възползваме от бързите скорости на изтегляне на данни, които предоставя 4G LTE мрежата. Наложи се единствено да въведем ръчно настройките на точката за достъп (APN) за картата на Макс. Върху корпуса са разположени още бутони за контрол на звука върху лявата страна и за включване върху горната, като има и жак за слушалки и микрофон. Върху долната страна е поставен още един микрофон, наред с високоговорител и microUSB порт.
Дисплей
Предната страна е покрита от стъкло Gorilla Glass 3, под което е поместен 5,5” дисплей с резолюция 1920 х 1080 пиксела. Компанията е използвала два доставчика на панели и това са Sharp и AUO, като в първия случай е изработен по технологията IGZO, което се случва много рядко в устройства от този ценови клас. Екранът е с максимална яркост 450cd/m2 и е напълно ламиниран, което означава, че между сензорния слой и стъклото няма празно пространство, което подобрява отчитането на докосването и осигурява по-малко отблясъци под директна светлина. И наистина – това в комбинация с високата яркост води до добра видимост под яркото пролетно слънце. Ъглите на видимост на дисплея са много големи, цветовете са наситени, а контрастът – повече от приемлив. Върху предния панел има само един капацитивен бутон за управление, което е характерно за телефоните на Meizu. Както вече стана дума в ревюто на MX4 на този бутон са поверени две функции – Home и връщане назад при плъзване на пръст върху него, а ако задържите пръст върху него ще заключите телефона. За достъп до мениджъра на отворени приложения също се ползва плъзване на пръст, но по долната част на екрана.
Хардуер и интерфейс
Смартфонът използва осемядрения чипсет MediaTek MT6752, който е 64-битов и с максимална работна честота 1.7GHz (изработен е по 28-нанометрова технология и поддържа едновременната работа на всички ядра). За графичната работа се грижи ускорител Mali-760 MP2, а многозадачността е подкрепена от 2GB RAM. Вградената памет е 16GB или 32GB без опция за увеличаване, но имайте предвид, че в България се предлага само първия вариант. Малкото вградена памет е важен фактор и за ниската цена, на която се предлага устройството. Въпреки това производителността на телефона е впечатляваща – приложенията се отварят бързо, мултитаскингът е плавен и безпроблемен, а игрите вървят повече от добре, което със сигурност ще е добра новина за геймърите, макар че малкото вградена памет ще е недостатък за тях.
Операционната система е фирмената Flyme OS, която е базирана на Android (в случая версия 4.4.4) и на практика не се различава особено от тази, която изпробвахме в MX4. Като цяло компанията се въздържа да предлага изобилие от функции, които малко хора биха използвали, и залага на функционалния минимум. Сред допълнителните приложения, които се открояват, са център за сигурност, който се грижи за функционирането на телефона с предпазване срещу вируси, чистене на ненужни файлове, управление на разрешенията за различни приложения и т.н. и софтуер за рисуване. Отново е налична функция за отключване чрез жестове, подобно на тази в MX4 и в HTC One M8, което означава, че няма да се налага да търсите хардуерния бутон върху корпуса. Има и опция за стартирането на избрано приложение с жест като се изпише определен символ върху екрана в заключено положение.
Oт:mobilebulgaria.com
Няма коментари:
Публикуване на коментар
Напишете коментар