понеделник, 24 март 2014 г.

Ревю на новия смартфон Samsung Galaxy S5 - първа част

 Представяме Ви първата част на ревюто на колегите от mobilebulgaria.com, в която те ще се опитат да опишат подродно всичко за новия флагман на корейската компания.





 Отново е пролет, което означава, че е време да се срещнем с новия флагман в серията Galaxy S на Samsung. Разбира се, става дума за Galaxy S5, който беше представен в края на март по време на мобилния конгрес, а продажбите му в целия свят, включително и в България, ще стартират на 11 април. Смартфонът показва значителна промяна в досегашната стратегия на корейците и за нас е най-доброто им предложение досега в най-масовата категория на мобилните устройства с по-компактни размери. През следващите 4 седмици ще ви представим най-важните функции на телефона с видеоклипове, които ще публикуваме всеки понеделник, но междувременно ще можете да прочетете повече за него в нашето ревю.





 След няколко дни на работа със смартфона вече можем да заявим, че той представлява солидна еволюционна стъпка напред в сравнение с Galaxy S4 както в хардуерно, така и в софтуерно отношение. Устройството е още по-бързо, по-удобно за ползване, има по-добра камера, предлага подобрен и уголемен дисплей, осигурява много по-функционален софтуер, позволява трансфера на данни с още по-висока скорост, разполага с подобрена защита на личната информация и предпазва ефективно инвестицията на собственика му срещу една от най-честите причини за повреда на телефоните - намокрянето.




Апарат и управление

По отношение на дизайна компанията запазва основните черти на Galaxy S4 като лесно разпознаваеми характеристики за серията Galaxy S. Прави обаче някои промени, които изглеждат дребни, но на практика са важни. Страничната повърхност например е набраздена вместо равна, което подобрява захващането на телефона, а ръбът й е издигнат малко над екрана. Това го предпазва при слагане с лицевата част надолу, а освен това улеснява и поставянето на екранен протектор. Най-голяма е промяната в задната страна на телефона. Тя е с особена текстура, която имитира перфорирана кожа и има специално матово покритие, което буквално залепя телефона за ръката и освен това не задържа никакви отпечатъци. В ръката телефонът се усеща солидно и всъщност е изненадващо удобен, което се дължи на комбинацията от заоблените задни ръбове и новото покритие на задния панел.

Под задния панел откриваме слотовете за microSD и microSIM карти и новата батерия с капацитет 2800 mAh, която е по-голяма от използваната в Galaxy S4. Устройството не се бои от вода и това се вижда и от добавеното гумено уплътнение върху задния панел, което предпазва вътрешните компоненти от намокряне и прах. Подобно е и предназначението на капачето върху microUSB 3.0 порта в долната част на корпуса. В тази връзка това е вторият смартфон след Galaxy Note 3, който поддържа тази по-бърза технология за трансфер на данни. Отзад са поместени и новите 16МР камера и сензор за пулс, които са заобиколени от ефектен алуминиев кант.

Предната страна на телефона е изцяло покрита със стъкло Gorilla Glass 3 и отново съдържа три бутона за управление - централен и два капацитивни. Левият от тях вече служи за достъп до мултитаскинг меню, а не до настройките, както е в досегашните телефони на компанията, а продължителното натискане на централния бутон вече отваря функцията Google Now. Върху страничните повърхности откриваме същите елементи, които има и Galaxy S4 - жак за слушалки и инфрачервен предавател в горната част и бутони за включване и контрол на звука съответно върху дясната и лявата страна. Като цяло имаме дизайн, който запазва лесно разпознаваемите и характерни за серията Galaxy S черти, но ги вгражда в по-ергономична и удобна за употреба нова форма.

Дисплей и интерфейс

Samsung Galaxy S5 използва един от най-бързите мобилни чипсети в момента - това е новият Qualcomm Snapdragon 801, който беше представен на мобилния конгрес през февруари. Има четири процесорни ядра, които могат да работят с максимална тактова честота 2,5GHz, и е допълнен от високопроизводителен графичен ускорител, който няма да се уплаши дори и от най-сложната 3D графика. Вече писахме за близкото родство на Snapdragon 801 с Snapdragon 800, но все пак става дума за още по-бърз чипсет, който ще запълни времето до идването на Snapdragon 805 по-късно през годината. В комбинация с Android 4.4.2 телефонът работи изключително бързо, но това съвсем не е изненадващо при този впечатляващ хардуер. Заслуга имат и допълнителните оптимизации по интерфейса TouchWiz, който досега не е изглеждал по-добре.






Новата му версия има по-модерен вид в сравнение с предишните издания и като цяло е стъпка напред. Почти навсякъде компанията е заложила на по-плоски графични елементи, използвала е плътни цветове без градиенти и е премахнала излишното за получаването на по-изчистен и функционален интерфейс. Например иконите за бърз достъп до различни функции в падащото меню вече са поместени в кръгчета, а под тях са фиксирани два допълнителни бутона, които не могат да се променят от потребителя - единият осигурява достъп до функцията S Finder за търсене в телефона с опция за прилагане на различни филтри и вторият - до Quick Connect за бързо споделяне на съдържание с различни устройства. Така например лесно можете да прехвърлите снимки или видео към намиращ се в близост телевизор.





Променена е и организацията на страниците на основния екран и вместо да се покажат всички, се изобразява списък заедно с опции за промяна на фоновото изображение, разполагане на уиджети и настройки - тук влизат опции за промяна на анимацията при превъртане на екрана и за изключване на приложението My Magazine. Когато то е включено, в най-лявата част на екрана се показват новини в различни категории и ъпдейти от социални мрежи. Ако искате независимо от активния екран винаги да имате достъп до връзки към няколко най-важни приложения, активирайте функцията Toolbox, която показва върху екрана меню с 5 връзки към избрани заглавия.

Както споменахме, левият капацитивен бутон вече не води до настройките на дадено приложение, а вместо това отваря мултитаскинг менюто със списък с отворените и последно използваните приложения. В същото време настройките са достъпни през познатия софтуерен бутон с три точки, който е характерен за Android. По този начин Samsung започва да следва по-плътно насоките на Google за дизайна на платформата. Това показва и новата функция на централния бутон, продължителното натискане на който вече отваря Google Now. Чрез него се активира и гласовият асистент S Voice, но чрез двойно натискане. В менюто с инсталирани приложения е премахната секцията за уиджети, както и опцията за едновременно показване на всички страници с щипване на екрана. Екранът с настройки също е различен, като има опция за показването им по три начина - дълъг списък, разделен с табове списък или като матрица с опция за затваряне на ненужните секции.

На свой ред приложения като Scrapbok, S Translator, S Note, Polaris Ofice и т.н. не са инсталирани по подразбиране в телефона, но могат да бъдат изтеглени веднага, в случай че имате нужда от тях, чрез специален уиджет върху основния екран или от връзка в менюто с приложения. Иначе много от приложенията на Samsung, наред с новия си външен вид, са получили и нов начин за управление, разчитащ на т.н. navigation drawer - меню, което е скрито в лявата част на екрана и се показва с жест. Включен е и специален детски режим, приложението за който също се изтегля допълнително. Той позволява на родителите да определят до кои приложения и до какво съдържание в телефона има достъп детето, да зададат дневен лимит на времето за използване на телефона и да получат достъп до магазин за детски приложения в различни категории. Има приятен интерфейс и вградени функции за рисуване, снимане с прилагане на ефекти и запис на глас и модулирането му до забавни резултати.

Скорост не липсва и при трансфера на данни - Galaxy S5 е вторият телефон след Galaxy Note 3, който поддържа технологията USB 3.0, а това позволява супербързото прехвърляне на данни към и от съвместим компютър. В безжично отношение положението е не по-малко впечатляващо. Смартфонът поддържа LTE Cat.4 мрежи, които му дават възможност да изтегля данни със скорост 150Mbps и да изпраща такива със скорост 50Mbps. Предлага и интересната функция Download Booster, която е в състояние да изтегля големи файлове едновременно през LTE и Wi-Fi мрежа. И не на последно място, има съвместимост с най-бързия безжичния стандарт Wi-Fi 802.11 ac, който разчита на технологията MIMO(2x2) за светкавичен трансфер на данни при връзка със съвместим рутер, като добавя в телефона две Wi-Fi антени.


Няма коментари:

Публикуване на коментар

Напишете коментар